Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Ulan-Majorat, zrealizowana w ramach projektu „Energia odnawialna w Gminie Ulan-Majorat - montaż instalacji fotowoltaicznych”

Wskaźniki

1. ROZWIĄZANIA ZASTOSOWANE W PROJEKCIE

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych Sunergy USA WORKS LLC model SUN300-60M. Moduł ten jest wykonany z ogniw monokrystalicznych. Posiada lepszą wydajność przy niższym nasłonecznieniu w porównaniu z modułami polikrystalicznymi, umożliwiając tym samym większą produkcję energii w miesiącach zimowych. Moduły posiadają odporność na szereg czynników takich jak mgła solna czy amoniak, co umożliwia ich montaż np. na terenach wiejskich. Moduły monokrystaliczne SUN300-60M połączone są ze sobą szeregowo za pomocą przewodów solarnych o przekroju 4mm2 oraz za pomocą dedykowanych złączek MC4. Zostały zainstalowane za pomocą dedykowanych konstrukcji montażowych fotowoltaice. Następnie przed wpięciem przewodów do falownika, strona DC zostaje zabezpieczona ogranicznikami przepięć. Ograniczniki przepięć zapewniają zabezpieczenie falownika min. od wyładowań atmosferycznych. Falownik fotowoltaiczny firmy Solax Power odpowiada za zmianę napięcia DC, na stronę AC zgodną z siecią elektroenergetyczną. Dla każdej instalacji fotowoltaicznej został zainstalowany falownik, model X1-2.5. X1 Air to wysokiej jakości falownik jednofazowy. Falownik oferuje szeroki zakres napięć MPPT, aby umożliwić większe pozyskiwanie energii. Ponadto posiada maksymalne napięcie wejściowe 580 V, przy maksymalnej wydajności 97,6%. Falowniki jednofazowe SolaX posiadają chłodzenie konwekcyjne, mają stopień ochrony IP65. Instalacja fotowoltaiczna od strony sieci elektroenergetycznej jest chroniona za pomocą wyłącznika nadprądowego oraz ogranicznika przepięć. Instalacja fotowoltaiczna jest wpięcia do istniejącej instalacji elektrycznej budynku. Dzięki zapewnieniu dostępu do Internetu, każdy beneficjent ma możliwość zdalnej obserwacji produkcji i parametrów falownika.

2. WARUNKI DLA PRACY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ – GMINA ULAN- MAJORAT

Województwo lubelskie posiada korzystne warunki do rozwoju instalacji wykorzystujących energię słońca. Potencjał ten określany jest przez roczną gęstość mocy promieniowania słonecznego i waha się od około 950 do około 1050 kWh/m2. W przebiegu rocznym najwyższa suma miesięczna występuje w czerwcu, a najniższa w grudniu. Jest to spowodowane różnicami w długości dnia, zmian kąta padania promieni słonecznych w ciągu roku oraz zróżnicowanego zachmurzenia. Parametrem pokazującym możliwości wykorzystania promieniowania słonecznego jest równie$

3. LINK DO PORTALU MONITORUJĄCEGO PRACĘ INSTALACJI

https://www.solaxcloud.com/i18n/language.do?language=pl_PL&url=/views/login.jsp

Strona zawiera rzeczywiste redukcje zanieczyszczeń CO2 oraz moc wyprodukowaną z wybudowanych instalacji fotowoltaicznych w ramach niniejszego projektu OZE pn.: „Energia odnawialna w Gminie Ulan-Majorat - montaż instalacji fotowoltaicznych".

Instalacji fotowoltaicznych

152

Wyprodukowana energia

854,63 MWhe

Zaoszczedzona emisja CO2

667,68t CO2

Suma wyprodukowanej energii w roku 2020

106MWhe

Zaoszczedzona emisja CO2 w roku 2020

82.81t CO2

Suma wyprodukowanej energii w roku 2021

378MWhe

Zaoszczedzona emisja CO2 w roku 2021

295.31t CO2

Suma wyprodukowanej energii w roku 2022

357MWhe

Zaoszczedzona emisja CO2 w roku 2022

279.35t CO2